Nie opłaca się jeździć bez OC !

Brak OC = Wysokie Koszty

 

To że samochód którym porusza się kierowca powinien być ubezpieczony jest przedmiotem szkolenia na kursach na prawo jazdy. Dosyć słabo wyartykułowana jest powaga sytuacji bowiem wielu kierowców lekceważy tę zasadę.
Wynika to z tego że ludzie traktują OC jako dodatkowy koszt utrzymania samochodu nie rozumiejąc znaczenia ubezpieczeń w obrocie gospodarczo-prawnym.

 

OC samochodu to ubezpieczenie majątkowe na podstawie którego zakład ubezpieczeń przejmuje na siebie ekonomiczne skutki wyrządzonych osobom trzecim szkód.
To definicja powszechnie zrozumiała ale powszechnie bagatelizowana. Zawierając umowę ubezpieczenia OC, odpowiedzialność przejmuje ubezpieczyciel. 
Rozumienie ubezpieczenia jako zabezpieczenia sprawia, że kierowcy wydaje się że mając obowiązkowe ubezpieczenie roztacza się nad nim aureola ochronna blokująca wszelkie nieszczęścia w aspekcie materialnym. Nic bardziej błędnego.

Istotne jest również to, że OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Każdy kto posiada pojazd podlegający rejestracji musi taką polisę wykupić. Ubezpieczenie działa przez 12 miesięcy 24 h/dobę, bez względu na to kto prowadzi samochód lub gdzie znajduje się auto np. na parkingu czy w garażu. Umowę zawierana jest na okres 12 miesięcy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, chyba że pojazd zarejestrowany jest na czas krótszy niż rok (możliwe jest wówczas zawarcie umowy krótkoterminowej). 
Ważne jest to że brak wypowiedzenia umowy, skutkuje jej przedłużeniem, przez co wielu kierowców ulegając manipulacji agentów posiadało podwójne ubezpieczenie.

Przezorny zawsze ubezpieczony, ale czy ubezpieczony zawsze przezorny ?

W przypadku zakupu nowego samochodu umowę ubezpieczenia OC należy zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji. Natomiast jeśli kupujemy auto używane, najprawdopodobniej jest ono już ubezpieczone choć nie zawsze. Wówczas wystarczy tylko sprawdzić kiedy wygaśnie termin polisy. W takim przypadku można kontynuować OC u obecnego ubezpieczyciela lub złożyć wypowiedzenie. Jeśli zdecydujemy się na opłacanie składek w tym samym zakładzie ubezpieczeń, konieczne jest zgłoszenie zmiany właściciela polisy OC.

Sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana jeśli kierowca posiada kilkanaście samochodów. W tym momencie o wiele łatwiej przeoczyć płatność, przedłużenie polisy. 
Ciekawe rozwiązanie tego problemu znajdujemy w Szwajcarii. Tam kierowca ubezpiecza swój samochód na swoje nazwisko, gdy liczba pojazdów zwiększa się, po prostu je dopisuje. 

To co wynika z braku polisy OC to nie tylko problem dla właściciela pojazdu. 
Wiele osób zapomina, że nie należy myśleć tylko o sobie. Skutki są fatalne dla poszkodowanego, bowiem musi rozpocząć procedurę odszkodowawczą z UFG. Tutaj mogą pojawić się kolejne kłopoty…
Kolejnym skutkiem jest to że poszkodowany nie może naprawić swojego samochodu do tego nie mając zagwarantowanego zwrotu kosztów za samochód zastępczy.

Żeby uświadomić zapominalskich, przedstawiam niżej tabele, która pokazuje konsekwencje za brak OC. 

Kary za brak OC

“Wiele osób zastawiania się nad konsekwencjami braku ubezpieczenia OC. Jak się okazuje nawet kilkudniowa jazda bez ważnej polisy może przynieść bolesne skutki dla naszego budżetu. W przypadku braku ubezpieczenia OC kierowca może otrzymać karę finansową, która jest nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG)”.

Ile kierowca zapłaci?

do 3 dni 4-14 dni powyżej 14 dni
samochód osobowy 600 zł 1500 zł 3000 zł
samochód ciężarowy/ autobus 900 zł 2250 zł 4500 zł
Pozostałe pojazdy 100 zł 250 zł 500 zł

Opracowanie: Flotis.pl 

“Inaczej wygląda sprawa jeśli kierowca spowoduje wypadek i nie będzie posiadał ważnej polisy OC. W takiej sytuacji oprócz kary finansowej, konieczny będzie zwrot kwoty odszkodowania, którą UFG musiał wypłacić poszkodowanemu.”

Zapraszam do dyskusji w komentarzach. 

JS

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s